Ova podstranica će se baviti radio i tv propagacijama koje su usko vezane za stanja atmosfere i vremenske uvjete. Atmosferske promjene, odnosno vrijeme na nekom području često utječe na rad elektromagnetskih uređaja, tj. dolazi do toga da se radio i televizijski signali mogu mnogo dalje uhvatiti od područja na kojem je predviđeno da pokrivaju. Često to izaziva smetnje jer dolazi do preklapanja frekvencija pogotovo na moru jer su tamo najbolji uvjeti za propagaciju s obzirom da nema prepreka i signal nesmetano prelazi velike udaljenosti, pa je i naše područje na udaru talijanskih radio i tv odašiljača koji se nalaze u regijama Marche i Abruzzo, tj. odašiljača Monte Nerone iznad Pesaro kod Ancone i Maielletta iznad Pescare.
Prikazane karte pokazuju područja na kojima je moguća propagacija i njena jakost s obzirom na stanje atmosfere u tom trenutku. Opčenito uvjeti za propagacije se pojavljuju za stabilnog vremena, u jutarnjim i večernjim satima, kod manje vlažnosti zraka.














Hidrometerološke promjene kao što su oblaci, kiša, magla, snijeg, grad, zračne struje i vrtlozi mijenjaju temperaturu, tlak i vlažnost atmosfere, a time i uvjete rasprostiranja, jer se mijenja indeks loma vala. Te promjene u troposferi posebice utječu na radiovalove frekvencija iznad 50 MHz i to na više načina: 1. absorbcija ili gušenje radio valova jako se povećeva s povećanjem frekvencije radio valova. Neke meteorološke pojave kao kiša i vodena para mogu dodatno absorbirati radio valovevisoke frekvencije, 2. mjesne nehomogenosti u dijelu troposfere uzrokuju raspršivanje vala (skater), 3. velike i nagle promjene vlažnosti i temperature zraka između horizontalnih slojeva troposfere uzrokuju refleksiju vala, 4. ako s visinom dođe do naglog opadanja indeks loma, mogu se pojaviti uvjeti za tzv. kanalno rasprostiranje (eng. ducting, kanaliziranje), poput mikrovalova u valovodu. Te pojave omogućuju da se troposferskim rasprostiranjem ostvare daleke veze i preko „vidokruga“ na frekvencijama iznad 50 MHz. Razdoblja povoljna za troposfersko rasprostiranje je često moguće predvidjeti promatranjem vremenskih promjena.